Opublikowany przez: Monika C. 2018-10-04 14:13:05
Autor zdjęcia/źródło: 8 faktów i mitów jak pielegnować noworodka @unsplash
Co robić gdy noworodek płacze, albo jak często powinno się go kąpać? To tylko dwa pytania spośród tych, które zadają sobie młodzi rodzice. Opieka nad dzieckiem, zwłaszcza pierwszym, jest dużym wyzwaniem. Zewsząd spływają dobre rady i wypróbowane metody. Część metod jednak się zmienia i teraz są zupełnie inne zalecenia niż były jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu – na przykład dotyczące pieluszkowania czy zawijania w ciasny różek. Co więc robić by mieć pewność, że postępujemy właściwie, a nie urazić najbliższych? Wybraliśmy dla Was 8 mitów i faktów na temat pielęgnacji noworodka. Zobaczcie!
No właśnie: dlaczego niemowlę płacze i co robić by spokojnie spało? Zobaczcie 8 faktów i mitów na temat pielęgnacji noworodka. Co się sprawdza, a co nie. Jak postępować by niemowlę było zdrowe, a rodzice mieli pewność, ze postępują dobrze.
Noworodki płaczą bez łez
Prawda. Płacz dziecka jest sygnałem dla dorosłych, że powinni zwrócić na nie uwagę. Może być głośny lub cichy (charakterystyczne kwilenie) i połączony z różnymi grymasami na twarzy oraz ruchami rączek i nóżek. Jednak łzy pojawiają się zazwyczaj dopiero w drugim miesiącu życia. Oczywiście istnieją wyjątki, jak od każdej reguły, jednak nie wiadomo dlaczego tak się dzieje.
Noworodka należy kąpać codziennie
Mit. Rzeczywiście jeszcze niedawno były takie zalecenia. Jednak wiemy, że noworodki nie brudzą i nie pocą się tak jak dorośli. Należy jednak codziennie dokładnie przemywać rączki oraz fałdki przy szyi – mogą zbierać się tam resztki jedzenia po ulaniu oraz przy pupie. Niemowlę wystarczy kąpać w wanience co kilka dni. Główkę wystarczy myć raz w tygodniu. Po kąpieli zazwyczaj delikatnie dziecko masujemy, ale możemy to też robić bez kąpieli, codziennie wieczorem przed pójściem spać. Tworzy się bardzo przyjemny rytuał ułatwiający zasypianie.
Nakarmione niemowlę szybciej usypia
Prawda. Często zdarza mu się nawet usypiać w trakcie jedzenia. To nic złego. Odkładając dziecko do łóżeczka upewnij się tylko, że nie leży na brzuszku. Najlepiej jeśli położysz maleństwo na plecach z główką odwróconą na jeden boczek.
Płacz dziecka oznacza, że jest głodne
Mit. Rzeczywiście jest to pierwsze skojarzenie, zwłaszcza przy zaleceniu karmienia noworodka na żądanie. W ten sposób karmienie odbywa się co kilkadziesiąt minut i może się przyczynić do wyrobienia złych nawyków u dziecka. Płacz jest jedynym sposobem komunikacji dziecka w każdej sprawie. Często okazuje się, że wystarczy podejść do łóżeczka i mówić do dziecka spokojnym głosem lub wyjąć je z łóżeczka, przytulić albo sprawdzić stan pieluszki...
Ząbkowanie i gorączka zawsze idą w parze
Mit. Gorączka może się pojawić podczas ząbkowania ale nie musi. Przebijanie się ząbków przez dziąsła może powodować stan zapalny. Zazwyczaj wystarczy delikatnie schładzać dziąsła gryzakami wykonanymi ze specjalnych tworzyw lub smarować je specjalnymi preparatami z apteki. Jednak gdy w tym czasie pojawi się wysoka gorączka lub biegunka należy skontaktować się z lekarzem.
Noworodek czasem ma czkawkę
Prawda. Noworodek rzeczywiście może mieć czkawkę spowodowaną połykaniem powietrza podczas karmienia lub wtedy kiedy zwyczajnie jest mu zimno. Więcej o czkawce u noworodka przeczytacie TUTAJ
Noworodek dobrze się czuje w beciku
Mit. Rzeczywiście często słyszymy, że noworodek lepiej się czuje ściśle opatulony – czuje się wtedy jak w brzuchu mamy. Ale to zależy od dziecka, a naszą powinnością jest pomóc maluchowi jak najszybciej zaadaptować się do nowych warunków życiowych. Czyli jak zawsze – obserwujmy uważnie nasze dziecko i jeśli zauważymy, że próbuje się „wydostawać” z rożka”, pręży się, może oznaczać, że w nowych warunkach czuje się już świetnie.
Szerokie pieluchowanie noworodka
Mit! Ograniczenie naturalnych ruchów nóżek u zdrowego dziecka osłabia tak bardzo potrzebną sprawność mięśni brzucha, które są potrzebne nie tylko do utrzymania prawidłowej pozycji tułowia, podczas prób wstawania, ale też do raczkowania, siadania i obrotów. Szerokie pieluchowanie opóźnia odkrywanie przez dziecko możliwości turlania się i raczkowania. Bez wyraźnych zaleceń ortopedy lepiej więc nie stosować szerokiego pieluchowania.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.